WYBIERASZ SIĘ DO EGIPTU?
CHCESZ ZOBACZYĆ WYBRANY OBIEKT?
NASZ POLSKI REZYDENT JEST DO TWOJEJ DYSPOZYCJI KAŻDEGO DNIA!
Egipt - Klimat
Klimat w Egipcie jest determinowany przez swoje zwrotnikowe położenie. Zapewnia ono z jednej strony bardzo duże nasłonecznie terenu, czego owocem są pustynie; ale również bardzo przyjazne dla człowieka ciśnienie atmosferyczne. Bardzo istotne jest również to, że państwo to leży w rejonie oddziaływania dwóch mórz: śródziemnego oraz Czerwonego. Ten czynnik wpływa łagodząco na klimat, powodując, że strefa nadbrzeżna jest praktycznie przez cały rok bardzo przyjazna dla życia człowieka.
Te główne czynniki doprowadzają do wydzielenia w Egipcie czterech rodzajów klimatu: śródziemnomorski na wybrzeżu w pobliżu Aleksandrii, półpustynny w okolicach Kairu, umiarkowany wzdłuż Doliny Nilu i pustynny na południu kraju. Klimat przeważającej części państwa jest skrajnie suchy, zwrotnikowy. Roczna suma opadów na ogół nie przekracza kilkudziesięciu milimetrów. Warto szczególną uwagę poświęcić najdłuższej rzece Afryki. Gdyby nie Nil, Egipt byłby krajem pustynnym i prawie bezludnym. Nad rzeką istnieje oaza nadrzeczna, ciągnąca się przez prawie 3 tys. kilometrów. Stanowi on kręgosłup całego państwa. Z jednej strony jest bardzo ważnym szlakiem transportowym, a z drugiej dzięki glebą jakie tworzą jego wylewy, staje się jednym z najżyźniejszych terenów uprawnych na świecie! żeby spotęgować wykorzystanie Nilu w gospodarstwie kraju, od tysiącleci tworzono systemy sztucznego nawadniania, znacznie zwiększając pow. gruntów uprawnych. System nawadniający znaczenie rozbudowano w 1970 roku, gdy na Nilu w Asuanie zbudowano zaporę wodną, sztuczny zbiornik i elektrownię wodną!
Drugim bardzo fascynującym obszarem Egiptu pozostają pustynie. Można wydzielić 3 główne: Synaj - egipski obszar półwyspu o tej samej nazwie; pustynia Arabska - zwana też Wschodnią; oraz Libijska - zwana Zachodnią. Pustynia Arabska położona jest we wschodniej części kraju. Od zachodu ograniczona Nilem a od wchodu granicę stanowi Morze Czerwone. Jest to teren o bardzo złożonej budowie geologicznej, mocno poprzecinany pasmami górskimi. Góry nie są bardzo wysokie, ale za to bardzo strome, charakteryzujące się dużymi przewyższeniami i ostrymi zakończeniami. Pustynia Libijska stanowi największy obszar Egiptu. Panuje tam skrajny, pustynny klimat. Jest to pofałdowany płaskowyż, praktycznie pozbawiony źródeł wody. Jedynie nieliczne zagłębienia tworzą malownicze oazy. Bardzo niedostępny, mistyczny obraz tej części Sahary dopełniają potężne wydmy.